European School Chess Champions 2022 crowned in Rhodes, Greece

April 30, 2022

The European School Chess Championship 2022 took place from 20th-30th April 2022 in “Rodos Palace” Hotel and Conference center, Rhodes, Greece.

200 children from 22 European federations participated in the Championship which was played in 6 age categories: U7, U9, U11, U13, U15 and U17, open and girls section separately.

The Closing Ceremony of the European School Chess Championship 2022 took place yesterday evening. The Vice Governor of South Agean Sea Region, Mr. Nikos, Nokolis, the Mayor of Rhodes Mr. Antonis Kabourakis, the General Consul of Turkey in Rhodes Mr. Mr. Mehmet Atıf Şekercioğlu the ECU President Mr. Azmaiparashvili the ECU Secretary General Mr. Theodoros Tsorbatzoglou attended the award ceremony and gave the prizes to the winners.

U7 section – Medalists:

  1. Jakhria Kushal (ENG, 1392), 7.5/9 points
  2. Peray Ata (TUR), 7/9 points
  3. Zahariev Velislav (ECU, 1139), 7/9 points

GU7 section – Medalists:

  1. Sivanandan Bodhana (ENG, 1186), 7/7 points
  2. Aragonda Sahasra (SUI), 5.5/7 points
  3. Kuru Melek Nisa (TUR), 5/7 points

U9 section – Medalists:

  1. Sason Noam (ISR, 1503), 7/9 points
  2. Mihaylov Bozhidar (ECU, 1257), 6.5/9 points
  3. Anakok Deniz (TUR, 1396), 6.5/9 points

GU9 section – Medalists:

  1. Veselow Zoe (ENG, 1314), 8.5/9 points
  2. Cretescu Emma (ROU, 1171), 7.5/9 points
  3. Shonia Barbare (GEO), 6/9 points

U11 section – Medalists:

  1. Erdogmus Yagiz Kaan (TUR, 2358), 9/9 points
  2. Gabadadze Gabriel (GEO, 1507), 6/9 points
  3. Murawski Jan (ENG, 1439), 6/9 points

GU11 section – Medalists:

  1. Aydogan Arya (TUR, 1409), 8.5/9 points
  2. Kalyoncu Beren (TUR, 1165), 7.5/9 points
  3. Kutateladze Anastasia (GEO, 1180), 6.5/9 points

U13 section – Medalists:

  1. Morkunas Gustas (LTU, 1983), 7/9 points
  2. Stathatos Alexandros (GRE, 1815), 6.5/9 points
  3. Sozat Arda (TUR, 1591), 6.5/9 points

GU13 section – Medalists:

  1. Kirtadze Anastasia (GEO, 1783), 8.5/9 points
  2. Tsetskhladze Maria (GEO, 1493), 6.5/9 points
  3. Mgeladze Kesaria (GEO, 1663), 6/9 points

U15 section – Medalists:

  1. Andreev Konstantin (FIDE, 2176), 6.5/7 points
  2. Portakalci Yusuf (TUR, 1805), 5.5/7 points
  3. Kovalskyi Roman (UKR, 1849), 4.5/7 points

GU15 section – Medalists:

  1. Akat Elifnaz (TUR, 1769), 6/7 points
  2. Mustu Hatice Asli (TUR, 1704), 5/7 points
  3. Baloglu Dila (TUR, 1680), 4.5/7 points

U17 section – Medalists:

  1. Can Isik (TUR, 2423), 8/9 points
  2. Bicer Atakan Mert (TUR, 2356), 6.5/9 points
  3. Kostov Deyan Samuil (ECU, 2186), 5.5/9 points

GU17 section – Medalists:

  1. Can Isil (TUR, 1901), 6.5/9 points
  2. Seker Bilgesu (TUR, 1691), 6/9 points
  3. Keskin Elif (TUR, 1692), 6/9 points

All the rankings and results can be found here.

The best teams/federations (combined results) were awarded with special prizes. Team of Turkey won 1st place, England 2nd place and Georgian team was third.

The fair play prize awarded to the 7 years old Romanian Girl Cretescu Eliza who accepted to play at the 4th round while her opponent was late to the game due to the misunderstanding on the round time.

.

Official website of Rhodes Chess Festival and the event

Photos from: Chess in Greece Facebook page

image_print