European Youth Rapid Chess Champions 2021 announced

December 29, 2021

European Youth Rapid&Blitz Chess Championships 2021 currently are ongoing in Novi Sad, Serbia.

The 2021 European Youth Rapid Chess Championship took place from 27th-28th of December, being played in 6 age categories, open and girls separately.

The President of Serbian Chess Federation Mr. Dragan Lazic and Vojvodina Province secretary for Youth and Sports Mr. Dane Basta made the first ceremonial move to open the event.

More than 450 children coming from 29 European federations participated in the event, but only 12 of them became European Rapid Champions.

Medalists of U8 category:
1. Kleimenov Nikolay (RUS, 1718), 8.5 points
2. Novodvorskiy Dmitriy Al (RUS, 1131), 7.5 points
3. Bulgak Damir (BLR), 7 points

Medalists of U10 category:
1. Fedosev Alexander (RUS, 1973), 8 points
2. Witczak Borys (POL, 1363), 7.5 points
3. Veluchko Semen (UKR, 1368), 7 points

Medalists of U12 category:
1. Ljepic Andrej (SRB, 1735), 7.5 points
2. Verokhin Savva (RUS, 2155), 7 points
3. Novozhilov Semen (RUS, 1969), 6.5 points

Medalists of U14 category:
1. Chyndygyr Tamerlan (RUS, 2163), 8.5 points
2. Stribuk Artiom (BLR, 2201), 7.5 points
3. Pilshofer Paul (AUT, 1581), 6.5 points

Medalists of U16 category:
1. Ohanyan Emin (ARM, 2207), 7.5 points
2. Tsaruk Maksim (BLR, 2195), 6.5 points
3. Morgunov Marc (AUT, 2171), 6.5 points

Medalists of U18 category:
1. Shubin Kirill (RUS, 2454), 7.5 points
2. Budisavljevic Luka (SRB, 2141), 7 points
3. Peyrer Konstantin (AUT, 2200), 7 points

Medalists of Girls U8 category:
1.Sevastsyanchuk Anastasiya (BLR, 1034), 8 points
2. Sivanandan Bodhana (ENG, 1253), 8 points
3. Cretescu Emma (ROU, 1060), 7.5 points

Medalists of Girls U10 category:
1. Preobrazhenskaya Diana (RUS, 1658), 8.5 points
2. Matskevich Varvara (BLR, 1346), 7 points
3. Velychko Sofiya (UKR, 1314), 7 points

Medalists of Girls U12 category:
1. Shukhman Anna (RUS, 1742), 8.5 points
2. Merkulova Victoria (RUS, 1654), 7.5 points
3. Bendik Margarita (BLR, 1353), 6.5 points

Medalists of Girls U14 category:
1. Zhapova Yana (RUS, 1829), 8 points
2. Komissarova Soigina (RUS, 1810), 7 points
3. Norman Kseniya (BLR, 1511), 6.5 points

Medalists of Girls U16 category:
1. Blokhin Sofia (EST, 1835), 8 points
2. Zeliantsova Kseniya (BLR, 1848), 7 points
3. Katter Katharina (AUT, 1741), 6.5 points

Medalists of Girls U18 category:
1. Tarasenka Aliaksandra (BLR, 1827), 8 points
2. Getman Tatyana (RUS, 2115), 6.5 points
3. Pogorelskikh Sofia (RUS, 2016), 6.5 points

Final results of all sections can be found here.

Official website of the event

image_print